Atrakcje Turystyczne

Przez teren Gminy Swarzędz przebiega wiele tras rowerowych, pieszych i samochodowych, które mogą stanowić atrakcję podczas noclegu w Kobylnicy (więcej). Najbardziej znane szlaki to Cysterski Szlak Rowerowy oraz Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka.

Cysterski Szlak Rowerowy
Cysterski Szlak Rowerowy jest pierwszym szlakiem rowerowym w konwencji cysterskiej. Trasa szlaku wiedzie z Poznania (początek trasy przy Kościele Św. Jana Jerozolimskiego), wzdłuż Jeziora Swarzędzkiego przez Wierzenicę, Owińska, Kamińsko, Zielonkę, Dąbrówkę Kościelną, Rejowiec, Antoniewo, Skoki, Lechin, Wiatrowo, Wągrowiec, Tarnowo Pałuckie, Łekno, Bracholin, Mieścisko, Budziejewko, by zakończyć się w Dąbrówce Kościelnej. Długość CSR wynosi 143 km. Oznakowany jest specyficznymi znakami.
Przewodnik do pobrania

Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka
Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka został przygotowany z myślą o turystyce samochodowej. Korzysta z istniejącej sieci dróg. Pętla obejmująca dziewięć kościołów, przebiegająca wokół puszczy, liczy ok. 90 km. W przypadku wyjazdu z Poznania długość całej trasy wynosi ok. 110 km. Na terenie Gminy Swarzędz znajdują się dwa drewniane kościoły: w Uzarzewie i w Wierzenicy.

Centrum Sportu i Rekreacji w Swarzędzu
Kompleks obejmuje trzy pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej, halę sportową, krytą pływalnię i sztuczne lodowisko. W pływalni „Wodny Raj” czekają baseny różnej wielkości – basen sportowy, basen rekreacyjny ze sztuczną rzeką i kaskadą wodną, brodzik dla dzieci oraz dwie zjeżdżalnie po 90 m długości każda. W obiekcie znajduje się kawiarenka, zespół odnowy biologicznej z salą ćwiczeń kondycyjnych, solarium, pomieszczeniem do masażu oraz sauną, kręgielnia, a zimą – lodowisko.

Park linowy „Cascader Park” w Kobylnicy
Park linowy to system platform i przeszkód linowych zainstalowanych na drzewach. Wśród nich jest most tyrolski, kładki, zjazdy ukośną liną, przejścia po wiszących kłodach i belkach, pętle, siatki itp. Cascader Park posiada dwie trasy dla dorosłych (łatwiejsza i trudniejsza) oraz trasę dziecięcą. Wszystkie trasy kończą się tzw. „zjazdem tyrolskim”, a jeden z nich mierzy aż 60 metrów.

Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie
W XIX-wiecznym uzarzewskim pałacu o neorenesansowych elewacjach znajduje się Muzeum Środowiska Przyrodniczego i Łowiectwa. Zgromadzone tu eksponaty przyrodnicze, trofea i akcesoria myśliwskie oraz dzieła sztuki obrazują różnorodność fauny wielkopolskiej oraz bogate tradycje łowieckie na tym terenie. Można tu obejrzeć m.in. kości zwierząt wymarłych lub obecnie w Wielkopolsce niewystępujących (np. tura i niedźwiedzia), a także pierwotną broń myśliwską.

Skansen i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu
Największe w Europie plenerowe muzeum etnograficzne, poświęcone historii polskiego pszczelarstwa i bartnictwa. Zgromadzono w nim unikatową kolekcję uli liczącą ponad 230 obiektów, od barci leśnych, uli figuralnych i architektonicznych do uli skrzynkowych. Najstarszy ul liczy ok. 700 lat. Jest to kłoda wyłowiona z Bugu, zachowana w doskonałym stanie dzięki przesyceniu kitem pszczelim. Większość uli zamieszkana jest przez pszczoły.

Kościół św. Mikołaja w Wierzenicy
Drewniany kościół z zakrystią z XVII w. i XVIII-wieczną wieżą. Do północnej nawy przylega murowana kaplica grobowa w stylu podhalańskim rodziny Cieszkowskich zbudowana ok. 1870 r. W środku znajduje się m.in. neoklasycystyczny pomnik grobowy filozofa Augusta Cieszkowskiego dłuta Antoniego Madejskiego i drzwiami z brązu wg proj. Teofila Lenartowicza.

Źródła informacji:
Urząd Miasta i Gminy Swarzędz
Portal Aglomeracji Poznańskiej

Napisz do nas